Print Page   |   Sign In   |   Register
2017 Senate and House Committees
Share |


2017 Senate Committees and House Chairs

General Assembly leadership announced the following committee chairs and members this week.

 

Senate Committees

  • Health Appropriations Chairs:  Chairs:  Sen. Ralph Hise, Sen. Joyce Krawiec, and Sen. Louis Pate.

  • Education/Higher Education: Chairs: Chad Barefoot, David Curtis, Michael Lee; Members: Deanna Ballard, Tamara Barringer, Bill Cook, Don Davis, Cathy Dunn, Chuck Edwards, Valerie Foushee, Joyce Krawiec, Louis Pate, Ron Rabin, Erica Smith-Ingram, Jeff Tarte, Jerry Tillman, Joyce Waddell
  • Finance: Chairs: Andrew Brock, Jerry Tillman, Tommy Tucker; Members: Chad Barefoot, Tamara Barringer, Dan Bishop, Harry Brown, Dan Blue, Ben Clark, David Curtis, Warren Daniel, Don Davis, Jim Davis, Kathy Harrington, Ralph Hise, Brent Jackson, Joyce Krawiec, Floyd McKissick, Bill Rabon, Gladys Robinson, Joyce Waddell, Trudy Wade, Andy Wells
  • Health Care: Chairs: Ralph Hise, Joyce Krawiec, Louis Pate; Members: Deanna Ballard, Dan Bishop, David Curtis, Don Davis, Jim Davis, Chuck Edwards, Valerie Foushee, Kathy Harrington, Rick Horner, Paul Lowe, Paul Newton, Gladys Robinson, Jeff Tarte, Tommy Tucker, Andy Wells
  • State and Local Government: Chairs: John Alexander, Ron Rabin, Jeff Tarte Members: Deanna Ballard, Tamara Barringer, Danny Britt, Jay Chaudhuri, Bill Cook, David Curtis, Chuck Edwards, Valerie Foushee, Rick Horner, Jeff Jackson, Michael Lee, Tom McInnis, Norman Sanderson, Mike Woodard
  • Transportation: Chairs: Jim Davis, Tom McInnis; Members: John Alexander, Deanna Ballard, Danny Britt, Warren Daniel, Cathy Dunn, Joel Ford, Rick Gunn, Kathy Harrington, Joyce Krawiec, Wesley Meredith, Bill Rabon, Shirley Randleman, Terry Van Duyn, Joyce Waddell, Mike Woodard

House Chairs

  • Aging: Pat Hurley, Rena Turner 
  • Agriculture: Mark Brody, Jimmy Dixon, Bob Steinburg 
  • Alcoholic Beverage Control: Jamie Boles, Chuck McGrady 
  • Appropriations: Nelson Dollar, senior chairman, Dean Arp, John Faircloth, Linda Johnson, Donny Lambeth, Chuck McGrady
  • Appropriations Subcommittee on Agriculture and Natural and Economic Resources: Jimmy Dixon, Kyle Hall, Pat McElraft, Stephen Ross 
  • Appropriations Subcommittee on Capital Expenditures: Justin Burr, Jon Hardister
  • Appropriations Subcommittee on Education: Hugh Blackwell, John Fraley, Craig Horn, Pat Hurley
  • Appropriations Subcommittee on General Government: George Cleveland, Dennis Riddell
  • Appropriations Subcommittee on Health and Human Services: William Brisson, Josh Dobson, Chris Malone, Greg Murphy
  • Appropriations Subcommittee on Information Technology: Jason Saine 
  • Appropriations Subcommittee on Justice and Public Safety: Jamie Boles, Ted Davis, Jr., Allen McNeill, Rena Turner
  • Appropriations Subcommittee on Transportation: Frank Iler, Michelle Presnell, Phil Shepard, John Torbett
  • Banking: Julia Howard; Commerce and Job Development: Debra Conrad, Susan Martin, Stephen Ross
  • Education - Community Colleges: Mark Brody, John Sauls
  • Education - K-12: Debra Conrad, Jeffrey Elmore, Craig Horn, Linda Johnson 
  • Education - Universities: John Fraley, Jonathan Jordan
  • Elections and Ethics Law: Bert Jones, David Lewis 
  • Energy and Public Utilities: Jeff Collins, John Szoka, Sam Watford 
  • Environment: Pat McElraft, Larry Yarborough 
  • Ethics: John Faircloth, Ken Goodman 
  • Finance: Bill Brawley and Jason Saine, senior chairmen, Kelly Hastings, Susan Martin, Mitchell Setzer, John Szoka 
  • Health: Justin Burr, Josh Dobson, Bert Jones, Donny Lambeth, Greg Murphy 
  • Homeland Security, Military, and Veterans Affairs: George Cleveland, Larry Pittman, Michael Speciale 
  • Homelessness, Foster Care, and Dependency: Jonathan Jordan 
  • Insurance: Dana Bumgardner, Mitchell Setzer
  • Judiciary I: Ted Davis, Jr. 
  • Judiciary II: John Blust 
  • Judiciary III: Jonathan Jordan, Lee Zachary 
  • Judiciary IV: Hugh Blackwell 
  • Pensions and Retirement: Allen McNeill 
  • Regulatory Reform: John Bradford, Chris Millis, Dennis Riddell 
  • Rules, Calendar, and Operations of the House: David Lewis 
  • State and Local Government I: Carl Ford 
  • State and Local Government II: John Bradford 
  • State Personnel: Harry Warren
  • Transportation: Kelly Hastings, Frank Iler, Phil Shepard, John Torbett 
  • Wildlife Resources: Jay Adams, Chris Malone
Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal